بیوگرافی جیمی الیور

بیوگرافی جیمی الیور

جیمی الیور jamie oliver این سرآشپر محبوب انگلیسی که می توانید خوشمزه ترین رسپی و دستور های غذا شیرینی کیک دسر و نوشیدنی از سرآشپز جیمی الیور یاد بگیرید

امیر آمون | ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ |

جیمی ترور الیور در ۲۷ می سال ۱۹۷۵ در شهر اسکس انگلستان متولد و در همانجا هم بزرگ شد و در جایی که پدر و مادر او یک کافه به نام کریکتس Cricketers راه اندازی و آن را اداره می کردند و این کافه جایی بود که جیمی جوان اولین تجربیات آشپزی خود را کسب و هر روز در آشپزخانه تمرین می کرد و به طوری که وقتی ۱۱ ساله شد این سرآشپز جوان بهتر از همه کارکنان آشپزخانه می توانست سبزی ها را خرد کند و سپس جیمی وارد مدرسه نیوپورت فیری گرامر شد.

بعد از آن در سن ۱۶ سالگی با داشتن ۲ مدرک GCSE این دوره ای است که معمولا شامل سال های اول دبیرستان می شود و دانش آموزان از سنین حدود ۱۳-۱۴  سال در این دوره ها پذیرش می شوند و آشنایی با فرهنگ انگلستان و یادگیری زبان انگلیسی مهم ترین بخش های آن است و آنجا را ترک کرد و وارد کالج وست مینستر کینگز وی شد و در نهایت او موفق به دریافت گواهینامه City & Guilds NVQ در هنر های خانه داری که آن شامل آشپزی و دیگر مهارت های مدیریت خانه است و به طور ویژه در مدرسه تدریس می شود.

کانال یوتیوب جیمی الیور

کانال یوتیوب جیمی الیور

جیمی الیور در سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را در یوتیوب با ایجاد کانال به نام TheOdds1sOut آغاز کرد و محتوای اصلی کانال او شامل انیمیشن‌ های دست‌ کشیده است که درباره تجربیات شخصی و داستان‌ های طنزی او است و او با استفاده از انیمیشن‌ های خود و موضوعاتی متنوع را مورد بررسی قرار می‌ دهد و از جمله ماجرا های دوران کودکی و مدرسه و ارتباطات اجتماعی و مسائل روزمره دیگر و استایل هنری جیمی الیور به سبک ساده و جذاب است و از طریق داستان‌ های خنده‌ دار و نقد های شخصی خود که موفق به جذب جمعیت بزرگی از طرفداران شده است و جیمی الیور با سایر یوتیوبر ها همکاری کرده و ویدیو های مشترکی را منتشر کرده است.

جیمی الیور یک یوتیوبر موفق که تعداد زیادی از دنبال‌ کنندگان و طرفداران را به خود جذب کرده است و در جوایز و افتخارات مختلف به عنوان یکی از برترین یوتیوبر ها شناخته شده است.

جیمی الیور با استفاده از انیمیشن‌ های دست‌ کشیده و استعداد کمدی خود توانسته است در یوتیوب موفقیت‌ های چشمگیری را برای خود به ارمغان آورد و جمعیت عظیمی از طرفداران را به خود جذب کند.

آشنایی جیمی الیور با کونتادلو

آشنایی جیمی الیور با کونتادلو

جیمی شروع اولین کار رسمی خود در حرفه آشپزی را به عنوان قناد در رستوران آنتونیو کارلوچیو به نام Neal’s Yard  در خیابان نیل آغاز کرد و درآنجا جیمی برای اولین بار پخت غذا های ایتالیایی را کنار استادی کاربلد تجربه کرد و رابطه اش را با مربی خود یعنی جنارو کونتالدو توسعه داد و تا امروز با او به عنوان یک دوست و همکار در ارتباط است و بعد از آن او به فرانسه رفت و در آنجا مدتی مشغول به کار شد.

جیمی قبل از بازگشت به لندن تا آنجا که می توانست خود را غرق در فرهنگ و یادگیری کرد و بعد از بازگشت دوباره به رستوران آنتونیو کارلوچیو در خیابان نیل رفت و سرپرست بخش قنادی شد.

الیور بعدا برای چندین سال درکافه River در منطقه فولام به عنوان آشپز سس کار کرد و این موقعیت زندگی او را برای همیشه تغییر داد و این جا جایی بود که جیمی گفت همه چیز را در مورد اهمیت زمان و تلاش برای خلق چیز های ساده و صداقت و غذای کاملا خوشمزه یاد گرفت است.

حضور در برنامه تلویزیونی

حضور در برنامه تلویزیونی

برنامه تلویزیونی River Cafe ساخته شده توسط شبکه BBC  اولین حضورش در تلویزیون بود و او را به یکی از معروف ترین سرآشپز های دنیا تبدیل کرد و در روز بعد پنج شرکت تولید کننده برنامه تلویزیونی با او تماس گرفتند و درخواست همکاری داشتند که سرانجام او پیشنهاد شرکت اپتومن برای تولید اولین برنامه خود به نام Naked Chef را پذیرفت.

این برنامه حاوی دستورالعمل های ساده آشپزی بود و در سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ دو فصل از این برنامه در آمریکا ضبط و پخش شد و اما فقط این نبود که در سال ۱۹۹۷ زمانی که او در آنجا کار می کرد بی بی سی مستندی از این کافه به نام کریسمس در کافه رودخانه ساخت که باعث شد دیده شود و در همان سال او کتاب سرآشپز برهنه را منتشر کرد که برای ۵۱ هفته درصدر پرفروش ترین کتاب انگلستان قرار گرفت و به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های کشور به شمار می رود و عنوان برهنه کتاب به خاطر این است که به سادگی دستور العمل های او اشاره دارد و از سال ۲۰۱۶ نوشته های او همیشه جزو پرفروش ترین کتاب های غیر داستانی در بریتانیا بوده است و تاکنون نزدیک ۱۱ کتاب دارد.

زندگی شخص و ازدواج

زندگی شخص و ازدواج

در جولای سال ۲۰۰۰ جیمی الیور با ژولیت نورتون مدل سابق که در سال ۱۹۹۳ یکدیگر را ملاقات کردند و ازدواج کرد و صاحب ۵ فرزند هستند و او در حال حاضر با همسر و فرزندان خود در انگلستان زندگی می کند .

او هم نویسندگی در مجله و هم نویسندگی کتاب هاب آشپزی را در کارنامه خود دارد و در سال ۲۰۰۱  او سردبیر بخش غذا در مجله GQ بریتانیا با ستون ثابت در روز های شنبه بود و در همان سال او یک شرکت تولیدات تلویزیونی به نام Fresh One Productions تاسیس کرد و از جمله سریال های معروف آن می توان به اولین تولید آشپزخانه جیمی ، جیمی در خانه ، شام مدرسه جیمی ، انقلاب غذایی جیم و مدرسه رویایی جیمی اشاره کرد.

تاسیس اولین رستوران

تاسیس اولین رستوران

جیمی الیور در سال ۲۰۰۲ رستوران پانزده fifteen را راه اندازی کرد و او در هر سال به ۱۵ نفر از جوانانی حدود ۱۸ سال که دارای سوءسابقه هستند و مثل سابقه کیفری یا مصرف مواد مخدر برای کار در صنعت رستوران آموزش می دهد و پیرو موفقیت رستوران اصلی در لندن و رستوران های پانزده بیشتری در سراسر جهان بازگشایی کرد و رستوران پانزده آمستردام در سال ۲۰۰۴ راه اندازی شد و پانزده کورنوال در نیوکای انگلستان در ماه می ۲۰۰۶  و پانزده ملبورن در سپتامبر ۲۰۰۶ با دوستان استرالیایی و سرآشپز توبی پوتک افتتاح شد.